2013 - 2014 Kışının Yükselen Stili | PUNK


         60`lı yılların sonlarında başlayan ve 70`ler de yaygınlaşan Punk Stili o yıllarda modaya karşıt androjen bir duruş sergiliyordu. Ne var ki daha sonraki yıllarda anti-modacı bu akım modanın vazgeçilmez stilleri arasında yer aldı.

        Punk`ı modayla buluşturan İngliz modacı Vivienne Westwood hatırlarsanız moda dünyasına bu stili " Punk giysilerini giymek için cesur olmanız gerekir. Sokakta yürürken tüm dikkatleri üzerinize çekeceksiniz. Punk bu tepkileri davet eden bir güç göstergesidir. Giysiler genellikle fikirleri daha iyi anlatır. Bir kitap, bir poster yada broşür kadar yıkıcı bir silah olabilir. " sözleriyle anlatmıştı.

       Geçmişten gelen bu stil 2013-2014 kışının en etkili akımlarından biri. Anna Wintour`da geçtiğimiz The Metropolitan Museum of Art’ta gecenin konseptini Punk olarak belirleyerek bunda pay sahibi oldu. Böylelikle modanın Oscar`ı olarak anılan bir gecede ünlülerin Punk`ı modernize ederek yorumlayışı bu trende moda dünyasını yakınlaştırdı.

       Tasarımcılar da Punk`tan oldukça etkilenerek bunu podyuma yansıttı. Chanel ve Versace başta olmak üzere birçok marka bu akımı farklı açılardan ele alarak sundu. Bu modanın sezonda ki öneminden bu kadar bahsettikten sonra sıra geldi. Punk`ı nasıl giymeliyize ? 

       Punk`ı stilinize adapte etmek için deri, denim, vinil, kapitone ve renkli kürk gibi kumaş türlerini sıkça kullanmaya hazırlıklı olun. Stilin sokakta ki asi görünümünden korkmayın Punk farklı yorumla sizi şık bir davette bile götürebilir. Karl Lagerlefd`in ve Roberto Cavalli`nin oluşturduğu kombinler de ki pırıltı kazak ve pilili etekler bunun en iyi örneği.

      Modern Punk moda dünyasında ki varlığını hep aksesuarlarla sürdürürken  bu sezon ki patlaması heryere sıçradı. Ama yine de zincirler, çiviler ve çengelli iğneler her zaman olduğu gibi sezonun gözleri arasında yer aldı. Öyle ki botları ve çizmeleri bile zenginleştirdi.

     Tabi tüm saç ve makyaj trendlerini etkiledi. Saçlar da Punk sayesinde en çok dağınık ve ıslak havası verilmiş modelleri görülürken makyajda ise her ne kadar son yıllarda doğallık ön plana çıksa da idealı göz makyajlarıyla karşılaşacağız. Özellikle koyu ve dumanlı gözler ve kalın kaşlar çok tutulacak.

VERSACE
CHANEL
ROBERTO CAVALLI
DISEL BLACK GOLD
ANTHONY VACCARELLO
FENDI
GARETH PUGH
GIVENCHY
HAIDER ACKERMANN
JEAN PAUL GAULTIER
JOHN GALLIANO
REBECCA TAYLOR
SAINT LAURENT

2 yorum: