2013 Kış Paris Haute Couture Moda Haftasından Notlar | 1

        Paris`te büyülü bir hafta ve merakla beklenen taze tasarımlar... Birçok markanın katıldığı moda haftasında podyum bu kezde 2013 - 2014 kış sezonu için çalkalandı. Rıhanna ve Kristen Stewart gibi ünlülerinde takip ettiği podyumdan en çok alkışı Raf Simon ve Donatella Versace aldı.

Atelier Versace 

       Birbirinden ihtişamlı şovların düzelendiği Paris Haute Couture haftası Versace defilesiyle başladı. Donatella Versace seksepalitesi oldukça yüksek bir koleksiyon hazırladı. Naomi Campbell `in açılışını yaptığı şov kristal çivili kancalarla birleştirilen siyah bir elbiseyle başladı. Koleksiyonda genel olarak anatomik dikişler, ortaya çıkan işlemeli büstiyerler ve kışkırtıcı açık paneller dikkat çekti. Aksesuar olarak cezbetmek için dolup taşan küpeler kullanıldı.
       Defilede uzun korseli elbiseler daha sonra yerini payetli kombinezonlara bıraktı. Sona yaklaşılırken ise gece mavisi ve siyah renkte pullarla alev deseni işlenmiş tül gece elbisesi gözüktü. Finali tam bir showgirl Naomi Campbell kalçalarını kapatan eski görünümü verilmiş grunge hırkayla yaptı.


Christian Dior

     Raf Simons`ın Avrupa, Asya ve Afrika`dan ilhamla hazırladığı tasarımlar genel olarak beğeni topladı. Koleksiyonda en çok asimetrik kesim, şeffaflık, renk ve geometrik desenler vardı. Podyumda arka arkaya görülen sportif looklarda yakayı şık eşarplar saklıyordu. Üç renkten tasarlanmış, dokusu dikeni andıran elbiseler sunumun en dikkat çekeni oldu. Defile sonlarında straples elbiselerden bir seri sunulurken siyah-beyaz benekli kumaştan hazırlanan uzun elbise ve dirseklerde son bulan eldiven çok beğenildi.

Giambattista Valli

        " Porselen Tanrıça " olarak adlandırılan koleksiyon kırılgan ve hassas tasarımlara sahipti. Pistte oldukça koleksiyonu yansıtır biçimde heykeller ve beyaz ortancalarla süslüydü. Mavi ve beyaz işlemeler defilenin başlarında sıkça görüldü. Yarı saydam dantel ve açık gök mavisi satenin kullanıldığı elbise en çok beğenilenlerden oldu.
         Tasarımlar aksesuar yönünden de zengindi. Bele takılmış metal kurdeleyi andıran kemerler elbiselerde sıkça kullanıldı. Saçlarda ise tanrıça ve hilal sembollerinden tasarlanmış taçlar vardı. Defilenin sonlarında uzun tül eteklerin üzerine giyilen tunikler görüldü. Finalde ise podyuma şaşırtıcı güçlü renklerin kullanıldığı kabarık elbiseler çıktı.

Chanel

        Karl Lagerfeld`in tasarımları için perde açıldığında yıkık duvardan fütüristik bir şehrin manzarası görüldü. Mankenler podyuma çıkmaya başladığında katmanlı giyim, kalın kemerler ve süet çorap çizmeler dikkat çekti. Sonrasında ise ayak bileğine kadar uzanan elbiselerin üzerine giyilen payetli ve tül etekler vardı. Sunum boyunca sık dokulu tüvit kumaşlar ve ışıltılar hep sürdü. Kapanış ise tamamen Chanel`in tarzını yansıtan uzun bembeyaz ceketle yapıldı.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder