2013 - 2014 | Ceket Trendleri

   Ceket denildiğinde aklınıza sadece klasik ceketler gelmesin çünkü bu sezon farklı tarzlar ve modeller podyumlarda görüldü. Sportif ceketlerden uzayan boylara kadar değişken tasarımlar gözüküyor.

Kimono Ceketler

   Ceketlerde Uzakdoğu esintisinden etkilenerek kimonolaştı. Çiçek desenlerinden işlemelilerine kadar birçok farklı yoruma maruz kalan kimono ceketlerin ortak noktası ise sol taraf sağın üstüne gelecek şekilde kapatarak obi olarak adlandırılan kemeriyle bağlanması. Çok günlük hayata uygun gelmese de sokak stili kimono ceketlere büyük ilgi gösterdi. Ama sokaktan önce ünlüler katıldıkları davetlerde giymeye başlamışlardı bile. Tabi birde kimono ceketlere çok alışık olmadığımız için hatta daha doğrusu hiç bu kadar mağazalarda görmediğimiz için kombinlerken çok düşünüyoruz. Fakat burada da devreye kimono ceketlerin elbiseye dönüşmüş diz hizasına kadar uzanan modelleri giriyor. Ama tercihiniz yine de kimono ceketlerden yanaysa modern parçalarla bir araya getirmenizi tavsiye ederim.


Ceket Elbiseler

    Ceket elbiseler dememin en büyük nedeni yaka kısımları klasik ceket yakasıyla aynı olması ve kumaşlarının klasik takım elbise kumaşlarından tercih edilmesi. Özelliklede Christian Dior`un defilesinde göze çarpan ceketler kırmızı halıya sıçradı. Bu elbiseleri en çok iş kadınlarına kokteyllerde ve şık restoranttaki iş yemeklerinde öneriyorum. Daha resmi davetler için ne giysem sıkıntısına son verecek bu tasarımlar stilettolarla kombinlenebilir. Fakat ceket elbiselerde herhangi bir takı önermem. Belki kırmızı tonlarda rujla bu açığıda kapatabilirler.

Bomber Ceketler 

    Bomber olarak adlandırılan ceketlerin ortak noktası biraz dökümlü durup alt kısmının ve kol manşetlerinin lastikli olması. Bunun dışında modacılar tek bir dokuya bağlı kalmadan farklı kumaş türleriyle ve desenlerle yorumladılar. Jonathan Saunders modern tasarladığı ceketinde hologramlı bir kumaş kullanırken Emilio Pucci ise mavi renkteki cekete ejderha işlemeleriyle kullanmış. Bomber ceketleri kombinlerken dokusunu ve desenini göz önüne alarak skinny jeanlerden kalem eteklere kadar herşeyle tamamlayabilirsiniz.

Omuzlarda Ceketler

     Tek bir hareket bazen dikkat çekmenize ve stil sahibi gözükmenize yeterli olabilir. O yüzden stil sahibi gözükerek dikkat çekmek isterseniz ceketlerinizi omuzlarınıza atabilirsiniz. Moda haftalarında sıkça görünen omuzlarda ki ceketleri yaz akşamlarında uygulayabilirsiniz.


     Ama omuzlarda ceket fikri size cazip gelmediyse iki şansınız daha var. Birincisi ceketlerinizi omuzlarınıza atmak yerine tek omuzunuza asarak farklı bir görüntü oluşturabilirsiniz. Armani Prive`nin defilesinden sonra Paris moda haftasında yakın arkadaş olan Miroslava Duma ve Elena Perminova`da bunu uygulayan isimler olmuştu.


   Şimdi sıra ikinci seçeneğinizde, eğer omuzda ceketleri günlük hayatta çok gördük derseniz herkesi ters köşeye yatırarak abiyelerle yani gece kıyafetlerinizle de kullanabilirsiniz. Hatırlarsanız geçtiğimiz Oscar`larda Tom Ford tasarımıyla Gwyneth Paltrow omuza atılmış uzun ceket havası bir tasarım giymişti ve şıklar arasındaki yerini almıştı.

Uzun Ceketler

    Podyumlarda gördük ki tasarımcılar sayesinde ceketler boy attı. Genellikle takımlarda gördüğümüz uzayan ceketler aslında 90`lı yılların ilhamıyla tekrar podyumlara dönmüş oldu. Tabi uzun ceketleri mini etek ve şortlarla da giyebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gerekense giydiğiniz etek veya şortun ceketten kısa olması yada ceketle aynı boya sahip olması gerekir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder