2013 YAZ | UYGUN FİYATLARA ÜNLÜ TASARIMLAR

     Uygun fiyatlarla ünlü tasarımlar denildiğinde aklınızda beliren soru işaretleri bu postla silinecek. İlk duyduğunuzda kulağa imkansız geldiğini fark edebiliyorum. Fakat ünlü markaların birebir aynıları ve birkaç detay dışındaki farksızlık bunu mümkün kılıyor.
     Sizler için 2013 yaz sezonunun ünlü tasarımlarını uygun fiyatlı benzerleriyle karşılaştırdım. Eminim hepiniz bu benzerlik karşısında şaşırarak, bütçenizi sarsmadan uygun fiyatlarla ünlü tasarımlara sahip olmanın keyfini süreceksiniz.
     Şimdi İpekyol`un mavi ağırlıklı tulumunu inceleyerek başlayalım. Gucci`nin bu sezon defilesinde gördüğümüz tunik ve pantolon takımın İpekyol`un tulumuyla model olarak net bir benzerliği bulunmasada iki markanın kumaşları desen ve renk olarak birbirine oldukça benziyor.


        Roman`ın yaz kampanya tanıtım resiminde gördüğümüz çizgili ceket ve etek takımı Marc Jacobs`un defilesinde ki takımla kıyaslandığımızda ortağa bariz bir benzerlik çıkıyor. Marc Jacobs`ın tasarımı daha asi olsada iki tasarımında 60`lı yıllardan esintiler taşıması gözden kaçmıyor.


         Koton, beyaz kolsuz gömleği ve eteğiyle şık bir tasarımım sunuyor. Ancak yine kumaş benzerliği dikkat çekiyor. Louis Vuitton`un uzun etekler tasarladığı dama desenini şeffaflıkla birleştiren bu kumaşı Koton`a ilham olmuş.


      Twist`in kalın askılara sahip mini elbisesinin Victoria Beckham`ın 2012 yaz koleksiyonunda ki elbisesiyle arasında neredeyse hiç fark yok. En belirgin benzerlik kesinlikle kayış gibi duran askılar, renk ve etek boyu olurken tek fark ise Victoria Beckham`ın elbisesinde bulunan fermuar cepler olmuş.

      İpekyol`un bu tasarımıda Celine resort 2013 koleksiyonundaki tasarımla benzerlik taşıyor. Özelikle pantolonun kesimi ve kumaşı hatta iki markanında eller cepte pozu dikkat çekiyor. Ama aslında benzerlik bununlada bitmiyor. Celine`in pantolonla kombinlediği bluzun bir tarfı ince diğer tarafı kalın çizgilerden tasarlanırken İpekyol`da aynısını bu gömleğe uygulamış.


      Zara nisan kataloğunda yer verdiği bu beyaz pardesüyle Celine`nin defilesinde gördüğümüz saten tasarımla büyük benzerlik oluşturmuş. İki markanın yaka kısımlarında ki katlar ve pardüsenin siyah renkle kombinlenişi bile aynı görünüyor. Fakat Zara seçmiş olduğu kumaş türüyle tasarımı daha kullanılabilir hale getirmiş.


     Chanel`in defilesinde gördüğümüz incili ceketin çok benzerini İpekyol`un kataloğunda görmek mümkün. Siyah ceketin üzerine serbestçe işlenmiş inciler bu benzerliğin sebebi olurken kalıp olarak farklı görünmesinin sebebi ise katalogda ceket önü açık gözükürken defilede kapalı oluşu olmuş.


      Warehouse`ta gördüğümüz bluzun şıklığı aslında İsabel Marant`tan geliyor. Benzerliğin sebebi ise aynı tonlardaki desenli kumaşın üzerine yapılan aynı renkteki kırmızı işleme olmuş. Bu arada markayı internetten bulabilir ve ürünü daha yakından inceleyebilirsiniz.


       Twist`in siyah tulumu ve Micheal Kors`un defilesinde yer alan elbisesi birçok ortak nokta barındırıyor. Özellelikle iki tasarımın göğüs kısmında ki üçgen pencere en benzer taraf olmuş. Twist tulumunda Micheal Kors`tan farklı olarak yan tarafta pencere açmayarak daha günlük hale getirmiş.


      Adilışık, bu beyaz elbiseyle bize Victoria Beckham`ın defilesinde gördüğümüz tasarımı çağrıştırdı. Bu çağrışımın sebebi iki elbisenin kol kısmında kullanılan file kumaşlar ve beyaz renk olmuş.


        H&M Conscious Exclusive koleksiyonunda gördüğümüz straples bluzun kesimi aynı zamanda Christian Dior`un bu yaz ki defilesinde bir çok tasarımda yer verilen bir kesimle aynı. Fakat defileden en çok benzeyen tasarım sarı renkte ve siyah bir şortla kombinlenen oldu. Aralarında ise bu sefer benzer tek nokta olarak bluzun kesimi yer alıyor.


     İpekyol kataloğunda gördüğümüz bu ikli aslında Balenciaga`nın defilesinde en ön plana çıkan tasarımlardan birini çağtıştırıyor. Aralarında farklar bulunsada renk ve kesim benzerliği ilk bakışta göze çarpıyor. Balenciaga tasarımında daha yuvarlak hatlar ve daha çok iddea sunsada İpekyol göbek kısmındaki pencereyi kapatarak bol paça bir pantolonla kombinlemiş.


      Karşımızda iki iddalı ve birbirine benzer tasarım var. Biri Victoria Beckham`ın yaz şovunda yer alırken diğerini Zara`nın kataloğuda görüyoruz. Tasarımların en benzer noktası büstiyerlerin alt kısmında çarpraz şekilde birleştirilmiş bantlar olmuş. Bu arada da Victoria Beckham`ın defilesi bu tarz bir tasarımı nasıl kombinlememiz konusunda bize fikir veriyor.


       Asos kataloğunda gördüğümüz beyaz uzun yeleği ve dar yırtmaçlı bir etekle kombinleyişiyle Basil Soda`nın defilesinde gördüğümüz tasarımla aynı tarzı yakalamış. Asos tasarımı dah maskülen çizgilerde olsada Basil Soda gibi modern bir görünüm oluşturmuş.


      Birkaç sezondur gördüğümüz Lunch Bag tasarımları bu sezon Celine`nin ve Zara`nın sayesinde oldukça popüler halde. Tabi kide bu iki tasarımın arasında oldukça benzerlikler mevcut.


      Bu benzerlikler karşısında sizinde yorumlarınızı bekliyorum. Ama bu benzerliğin bu kadarla kaldığını lütfen düşünmeyin. Çünkü kısa süre sonra bu postun devamı niteliğindeki 2. ve 3. bölümlerle karşınızda olucam.

              SEVGİLER ...

6 yorum:

 1. Love the photos! We are following you on gfc, wanna follow each other on facebook and bloglovin? Let us know! We always follow back Kisses! ♥

  http://stylebythree.blogspot.com/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thanks for following my blog !!!

   Sil
 2. Preciosas fotografias, me encantan las rayas. Me gusta tu blog, si quieres nos seguimos. Besos

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you for your comment. Are always welcome to my blog !!!

   Sil
 3. Gracias por visitar y seguir mi blog, ya soy tu seguidora nº114 Besos

  YanıtlaSil