2013 Yaz Trendi | YAPBOZ KIYAFETLER

      Sezon defilelerinde birçok tasarımcı tarafından koleksiyonda yer verilen ortak trendler her zaman olmuştur. Bu sezonda yapboz yani yamalı kıyafetler farklı farklı defilelerde boy gösterdi.
      Değişik doku veya renklerin biraraya getirilerek oluşturduğu bu tasarımların çoğunda da patchwork tekniği kullanıldı. Farklı dokulardan tasarlanan kolajlar ise hepsinin önüne geçti. Özelliklede derilerden yapılmış olanlar hem zengin duruşları hemde farklılıklarıyla beğeni topluyor.
      Adeta dantelin temsilcisi haline gelen Türk tasarımcı Erdem Moralıoğlu defilesinde kolajlara yer verenlerin başında gelerek dikkat çekti. Erdem, pastel mavi ve sarı tonlarındaki dantelerle yılan derilerini bir araya getirdi.

      Preen ise pembe, mavi, sarı ve kahve tonlarındaki derileri birbirene ekledi. Ama bazı tasarımlarında da derilere çiçek desenli kumaşları, tülleri ve kotonuda eklemiş olması zarif bir görüntü veriyordu.


      Sezonun başka bir deri kolaj markası Proenza Shcoulder`ın diğer markalara göre tasarımlarının farkı değişik dokudaki derileri tercih etmesi oldu. Renk skalası kırmızı, yeşil ve mavi olurken tasarımları daha sportif ve sert bir hava veriyordu.


      Versace`de dantel ekleri kimi zaman organze kimi zaman ise ipek kumaşlarla birleştirirken Antik Roma`yı yansıtmaktaydı. Dantellerin rengi ve elbiseye eklendiği yer daha seksi bir görünüm veriyordu.


      Fendi pastel tonlardaki derileri sportif halde elbiselere uygularken bir yandanda farklı dokuya sahip kumaşları kolaj elbiselere çevirmişti. Bu arada Fendi ayakkabı ve çantalarında da kolajlara yer vermişti.


      Jean Paul Gaultier Couture defilesinde parlak derilerden turuncu tonlar ağırlıkta bir pantolon ve işlemeli kırmızı tonlarda ki kumaşlardan tasarladığı etekle kolajlara koleksiyonunda yer vermiş oldu. 3.1 Phillip Lim ise farklı tonlarda ki denim kumaşlardan tasarımlarına defilesinde yer verdi.


     Antonio Berardi`den Peter Pilotto`ya kadar birçok markada kendi çizgilerinde kolajları yorumladı. Bazı tasarımcılar daha iddalı deriler kullanırken bazısı ise parıltılı ve desenli kumaşları kullandı.


      Ünlü isimlerden Rıhanna bu trendin dikkat çekici olmasından dolayı sahnede tercih ederken, Camilla Belle katıldığı bir davette kolaj elbiseyle boy gösterdi. Sokak stilinde ise kıyafetlerden, trençkotlarına ve aksesuarlara kadar her şekilde boy gösterdi.

2 yorum: