2013 YAZ SEZONUNUN STİL NOTLARI

   Yeni sezonun ayak seslerini duymaya başladığımız şu dönemde modanınsa fazla zamanı yok, bize baharı erken yaşatmak istiyor. O yüzden bende sizin için çoktan görücüye çıkan koleksiyonlardan önümüzdeki sezonun en vurucu stillerini derledim.
   Gardrop planlamanızı yaparken baz almanız gereken sade sülietler, güçlü renkler ve daha çoğuyla birlikte modanın Doğu`sundan 60`lıyıllarına ve Antik Roma`dan Yeni Çağa uzanan 2013 yaz stilleriyle yepyeni bir tura hazır olun!!!
 • GLADYATÖR STİLİ
   Sezonun en belirgin etkenleri güç ve cazibe olunca gladyatör esintili tasarımlarda kaçınılmaz oldu. Antik Roma`dan esen bir rüzgar moda haftalarında podyumu salladı. Londra`da Donetalle Versace baş döndüren şortlar, dantel ekler, organze ve ipeklerle ateşli savaşçı kadını yorumlarken diğer modacılar genellikle dize kadar yükselen Gladyatör sandaletlerle bu havayı yakaladı. Tasarımcılar günlük kullandığımız sandaletlerin rahatlığını bu sezon bizden çalmışa benziyor. Topuksuz modellerine alışık oldumuz sandaletler ise şık davetler içinde kullanabileceğimiz hale gelerek yüksek topuk kazandı. Benden size tavsiye yazların vazgeçilmezi miniler, doğal saç ve makyajlarla Gladyatör sandaletlerini buluşturmayı unutmayın!

 • FLEMANKO STİLİ
   İspanya`nın Flemank kadınları moda haftalarıyla birlikte sadeleşerek sezondaki yerini aldı. Modacılar özelliklede fırfır formlarını kullanarak Flemanko stiline göndermeler yaptı. Balenciaga ve Givenchy`le birlikte daha net, geniş ve modern formlar kazanan fırfırlar Gucci`yle fuşyalara, yeşillere ve mavilere büründü. En iddalı yorum herkesin tahmin edebileceği gibi SaraBurton yönetiminde ki Alexander McQueen`den geldi. Stil içinde desen barındırmaması ve tasarımcıların bunu yansıtması sayesinde her çizgiye kolaylıkla adapte edebilir hale getirildi. 

 • 60`LAR STİLİ
   Retro akımlar her sezon vardır ama bu sefer en yoğun ve en derin haliyle 60`lı yıllarını karşımıza çıkardı. Stilin en belirleyici unsurları kumaşları ve sulietleri olurken baskıları ve desenleriyle de sezondaki yerini genişletti. Yere dümdüz inen etekleri ve beyaz bir kurdeleyle taçlandırılmış dönemini yansıtan saç şekilleriyle Marc Jacobs yönetiminde ki Louis Vuitton şovunu tamamen 60`lar üzerine kurguladı. Stil farklı aksanların birlikteliğinden oluştuğu için her tarzla harmanlamak zor olsada bu yaz üzerinizden 60`lı yılların sofistike hallerini esirgemeyin!

 • YENİÇAĞ STİLİ
   Sezonda modernizm ise apayrı bir yerde bulunuyor. Yaratıcılığın ve modernliğin sınırlarını zorlayan tasarımcılar bu sezon bir adım ileriye gitmek isteyenler için sonsuz seçenekler sunuyor. Aydınlık bir görünüm sağlayan bembeyaz looklar, geçen sezondan var olan metalik dokular, keskin ve net formlar yeni çağ kadınını simgeliyor. Alexander Wang, koleksiyonunu bunu üzerine oluşturarak aerodinamik, sert dokulu, çağdaş, sportif-şık ve defileyi sonlandırırken karanlıkta parlayan fluo tasarımları sayesinde yenilikçi bir çizgiyle bu stili yansıttı. Sizde yeni çağ kadınlarından olmak isterseniz cesur renkli metalik dokulu tasarımları ve hologramlı aksesuarları gardrobunuza ilave etmeyi kendinize görev edenin!

 • UZAK DOĞUSTİLİ
  İlhamını Doğu`dan alan modacılar 2013 yaz sezonunun bir diğer stilinide belirlemiş oldu. Keskin kesimler, hacimli şekiler ve koleksiyonalarda ki zengin Origami  işlemeler bu stilinin başrol oyuncuları olsada kadife ve uçuşan doku materyallerinide baskın bir şekilde içinde barındırıyor. Tabi obi kemerleri ve canlı baskıları da unutmamak lazım. Muiccia Prada defilesinde Japon etkili saten kimono elbiseleri ve altınla gümüşe batırılmış yüksek boyutlu takunyalarıyla cesurca yorumlarken, Etro kimono tarzı çiçek desenli ceketiniyle bu stile daha modern bir look ithaf etti. EmilioPucci`de Vietnam`lı kadınlardan aldığı ilhamla kendi tarzını harmanlayarak hoş bir koleksiyon sundu.
              Bu yaz stillerinde size düşen pay ise gardıbunuza onlar için yer açmak olucak!!!

  3 yorum:

  1. moda blogcularina http://ferhatbayram.blogspot.com/2013/02/moda-blogcularna-harika-resim-kodu.html

   YanıtlaSil
  2. uzak doğu stili benim de dikkatimi çekti mağazalarda sıkça rastlıyorum bu sezon.

   shelikestravelling.blogspot.com

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Gerçekten 60`lardan sonra en çok sezonu kapsayan ve tasarımcıların yorumladığı stil-

    Sil